В Берлин се проведоха международни консултационни дни, които трябваше да помогнат на всички българи и германци, работили в двете държави. На въпросите им отговаряха експерти от Германия и България.
Дамян Георгиев е над 65 години и по-голямата част от трудовия му стаж е бил в Германия. Защо не получава пенсия и от България, чуди се той, при положение, че там все пак е изкарал военната си служба, работил е години и вече е изпратил до НОИ, Националния осигурителен институт в България, копия от нужните им германски документи:
"И НОИ ми казва: "Дръжте си шапката, господине, тия документи не важат за нас! Когато дойдат оригиналите, тогава ще говорим! Дотогава сте господин Никой и ако след шест месеца не ни представите нищо, ние ще решим въпроса, какво и кога ще Ви дадем и дали ще Ви дадем въобще. Това не мога да го разбера." Сега, след консултацията, стана ли Ви по-ясно?
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
"Още не е ясно, защото на лице няма нищо. От пет години имам право на пенсия и не я получавам. Ако стане така, че все пак да получавам нещо, то това ще бъде с дата от първи януари 2007-ма година. Значи аз губя четири-пет години. Това не са много пари, но все пак са нещо!"
Получава ли се българска пенсия при само няколко години трудов стаж в страната?
Срещу Дамян Георгиев е седнала Мария Касърова директор на дирекция европейска интеграция и международни договори в НОИ и обяснява спокойно:
"По българското законодателство стаж се удостоверява с оригинални документи, а за военната служба в България трябва да представи военната отчетна книжка. Той сам си призна, че не може да я намери. Казах му, че този стаж може да се докаже с удостоверение от Централния военен архив във Велико Търново".
Също както повече българи, дошли на консултациите за пенсионно осигуряване в Берлин, Дамян Георгиев е работил и в България, и в Германия. Проблемът е в това, че седемте години трудов стаж в България са прекалено малко за право на пенсия, дори и при навършена възраст за пенсия. Затова в такива случаи НОИ събира трудовия стаж в Германия и България. Едва тогава Дамян Георгиев би могъл да получи пропорционална част българска
пенсия за стажа си в България.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Как се събират документи от несъществуващи фирми?
Георги Георгиев е бил дълги години музикант в бившата ГДР и сега живее в Берлин.Междувременно е работил и в България, но фирмите вече не съществуват:
"Отсега нататък да търся тези фирми и предприятия... тях отдавна никой вече не ги помни! Как да си вадя нови документи?"
Отговорът на Мария Касърова от НОИ:
"Ако фирмата, която вече не съществува, има правоприемник и документите се съхраняват у него, тогава той издава документа, удостоверяващ стаж. Ако ликвидираното предприятие е дало документите в архива, сега в България тече една процедура, според която архивите се предават в НОИ, тогава вече ние служебно ще изискаме документа, в който се посочва, къде е работил този човек през съответните години и имал ли е осигурителен доход, необходим за изчисляване на размера на пенсията. След това преценяваме правото му на пенсия".
Защо се стигна до консултационните дни в Берлин?
Членството на България в ЕС, както и многократните промени в германското пенсионно осигуряване са основна причина за консултационните дни вБерлин, обяснява експертът Петер Шперлинг:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
"Въпросите, които най-често ни се задаваха, бяха: кога мога да изляза най-рано в пенсия? Какво губя от размера на пенсията си в такъв случай и разбира се, колко ще получавам като пенсионер, ако се сметне и трудовият ми стаж в България. Трябва ли лично аз да се обърна директно към българските служби за пенсионно осигуряване?"
Експертите от германското пенсионно осигуряване са доволни от големия интерес към консултационните дни в Берлин и затова те няма да са последните, обяснява Михаел Хенелотер:
"Имаме намерение в бъдеще да организираме такива консултации и в България , но и отново тук в Берлин."
Експертите са сигурни в едно: всеки трябва да пази документите си за трудов стаж, независимо в коя държава живее, защото времето за пенсиониране все някога ще дойде.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
bulgarianemigrants@gmail.com