понеделник, 26 май 2008 г.

Медийната нео-номенклатура се разходи до Мадрид безплатно

Георги Първанов посреща в София главния секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер. Преди това българският президент бе домакин на четвъртата среща на българските медии в Мадрид, която провокира доста въпроси. Снимка: Ройтерс

Мадрид, края на май. С виртуозно изпълнение на цигуларя Владимир Владигеров на българския химн започва първа дискусия на Четвъртата световна среща на българските медии – този път в Испания. Обстановката е приятна и приповдигната. Пее и Валя Балканска.
„Това е едно от знаковите събития в духовния календар на българите от последните години”, заявява на срещата президентът Георги Първанов.
„Трябва представителите на медиите - хора, успели в своите сфери, лидери на обществено мнение, да не бъдат апатични към процесите в страната, а да бъдат привлечени да участват с опита и качествата си в изграждането на нашето модерно общество и най-вече в процеса на възпитаване на младото поколение”, отбелязва лидерът на НДСВ Симеон Сакскобурготски.
В същия дух говори за ролята на изданията на българите в чужбина и акад. Антон Дончев. „Българските медии зад граница са крайъгълният камък на българския дух, те очертават границата на българщината“, заявява писателят.
Освен споменатите фигури на срещата присъстват и Красимир Гергов и Димитър Иванов, както и министрите Ивайло Калфин, Стефан Данаилов и Николай Василев. Къде обаче са въпросните български медии в чужбина, „крайъгълният камък на българския дух“? Какво мислят те за поредното „знаково събитие в духовния календар на българите“?

„Не ходя по тези сбирки“, казва Даниела Горчева, издател и редактор на списание „Диалог“, Холандия. Горчева беше един от инициаторите на отвореното писмо на редица български издатели и журналисти от чужбина, които заявиха, че президентът Георги Първанов е “неуместна фигура на форума на българските медии в Мадрид”. Като основна причини те посочиха принадлежността му към държавна сигурност и отношенията му с разследвания бизнесмен Красимир Гергов.
„Всичкото това е абсолютно незначително като събитие, бих казала смехотворно, но се гърми като за световно и се харчат грешни пари на данъкоплатците за т. нар. правителствени делегации, което е възмутително“, обяснява Горчева. Тя е присъствала единствено на първата среща на българските медии в София през 2005 г., където заявява, че страни като България трябва да допринесат в ЕС с опита от преживения комунистически тоталитаризъм, с по-висока чувствителност и непримиримост към рецидивите му. Това явно не се приема много добре от организаторите, защото за следващата среща в Чикаго те не дават възможност на Горчева за изказване и тя отказва да присъства.
„Георги Първанов се опитва пак да играе ролята на бащица на нацията, нещо като нов Тато, смята журналистката. Това беше една от основните причини да реагираме срещу патронажа му.“

„Taкива срещи възпитават у българския журналист ретро-манталитета на търсене на място под шапката на политическата власт“, смята Весела Илиева, главен редактор на електронното списание “Аргументи” и научен работник в Института за изследване на геноцида и ксенофобията в Бремен. Журналистиката не е присъствала на нито една от досега проведените срещи, които нарича „фарс“.
„Колеги от България отиват на тези срещи главно защото така си уреждат едно безплатно пребиваване в съответната страна, обяснява Илиева. Същото беше и когато срещата беше в София, тогава журналистите от чужбина се надпреварваха да участват.“

Финансирането на всички тези безплатни пътувания е неясно. Коста Стефанов от списвания във Великобритания сайт kafene.net казва, че в повечето демокрации е щял бъде зададен въпросът кой всъщност финансира разходката на почти 60 души от държавния апарат до Мадрид. “Предполагам, че доста медии щяха да пресметнат разходите за подобна среща и да запитат кой дава парите? Ако те идват от джоба на данъкоплатеца, лошо”, допълва той пред vsekiden.com. Стефанов беше един от инициаторите на апела срещу присъствието на Георги Първанов.

Атанас Чобанов, издател на в.”Парижки вести”, смята, че ако форматът на медийната среща се запази, има готовност няколко български издания, излизащи в чужбина, да я бойкотират и да организират алтернативен форум догодина. На него няма да има аранжирани политически речи и удобни журналистически въпроси, уточнява той.

„Проблемът е принципен, в конюнктурата на инициативата, казва Весела Илиева. Присъствието на Първанов и Сакскобурготски е само странично явление, защото те се явяват представители на политическата власт. С подписка срещу тях не се решава основният проблем - безсмислието от поредната инициатива за сметка на българския данъкоплатец“.

Дори да бъдат организирани някакви алтернативни срещи на българските медии в чужбина, това едва ли ще попречи на провеждането на казионните. В духа на някогашните времена властта ще се легитимира пред журналистите, като междувременно ги омилостивява с привилегии. А ако все пак шумните срещи на „крайъгълния камък на българския дух“ по света престанат, едва ли някой може да прекрати разходките на много столични журналисти с президентски делегации до жизненоважни дестинации за България като Кабо Верде или Перу.

тук,26.05.08

неделя, 25 май 2008 г.

Сайт търси у нас работа на чужбинските ни студенти

Оферти и мотивационни писма ще се разменят в www.back2bg.com

София

Румяна Милева

Специален сайт ще помага на родните студенти, които учат в различни страни по света, да се връщат и да работят в България. www.back2bg.com бе представен днес пред журналисти

Страницата стартира преди два дни, а вече получихме 42 заявки за работа и 9 оферти от работодатели, съобщи Марияна Хаманова, един от мениджърите на проекта. Създателите на сайта са успели да го стартират чрез финансиране по европрограма с помощта на Държавната агенция за младежта и спорта.

Водещи чужди и родни фирми у нас имат огромна нужда от високо квалифицирани служители, владеещи чужди езици. Това е основният мотив за създаването на сайта. Идеята е той да е успешен мост между фирмите и младите хора. В сайта търсещите реализация ще виждат офертите и ще пращат мотивационните си писма по най-бързия и подходящ начин.

тук,25.05.08

Връщаме българи от чужбина с интернет борса

Информационен портал за предлагане и търсене на работа на квалифицирани специалисти ще заработи от 1 юни.

Интернет страницата е създадена за българските специалисти, завършили в чужбина и желаещи да се завърнат да работят у нас.

Чрез него българските специалисти ще могат да намерят най-актуалните обяви за работа от водещи фирми.
Сайтът е отворен и за младежи, завършващи образованието си в България.

Основната цел на проекта е да спре изтичането на квалифицираните ни кадри в чужбина.

Името на сайта е http://www.back2bg.com. Преведено означава буквално завръщане в България. Според създателите на интернет портала много от българите, завършващи и работещи зад граница, нямат информация за навлизането на чужди фирми на българския пазар.

Сайтът се реализира с финансовата подкрепа на Държавната агенция за младежта и спорта и Европейската комисия. За съществуването му вече са разпространени брошури в повечето европейски градове.

тук,25.05.08

x

x

сряда, 21 май 2008 г.

Националната стратегия по миграционна политика залага на българите в чужбина

Емилия Масларова представи миналата седмица проекта на национална кръгла маса, посветена на новата държавна политика към българите по света
Фотограф: Анелия Николoва

Да се привлекат български граждани и чужденци с български произход за трайно установяване или заселване в България - това е първата стратегическа цел в проекта за реализирането на миграционната политика на България. Втората стратегическа цел е постигане на нова и съвременна политика по прием на граждани от трети страни с оглед подпомагане на българската икономика, както и ефективно регулиране и контролиране на миграционните процеси.Тава стана ясно след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/, където е била разгледана Национална стратегия на България по миграция и интеграция 2008-2015 г. и годишен план за 2008 г., съобщи правителствената информационна служба.Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова представи миналата седмица проекта на национална кръгла маса, посветена на новата държавна политика към българите по света.По изпълнение на първата стратегическа цел в проектодокумента се предвиждат две програми - по привличане обратно на българите, заминали в чужбина, и по привличане на чужденци от български произход за трайно установяване в България. Набляга се на широка информационна кампания сред българската диаспора и укрепване на връзките й с родината, посочват от правителствената информационна служба. Втората стратегическа цел предвижда изграждането на механизми за прием на чужденци на пазара на труда и интеграцията им в българското общество по време на тяхната заетост и особено в случай, че легално биха останали за по-продължителен период от време.В рамките на стратегията е заложено организирането на трудови борси в чужбина, на които българските работодатели да се срещат с установили се в различни държави българи и да им предлагат работа в България. Предвижда се и въвеждането на "зелена карта", която да даде възможност за трайно установяване в България на лица от български произход, и на "синя карта", която да облекчи приема на работна ръка от трета страни.Стратегията ще се изпълнява с едногодишни планове за действие. Проектодокументьт предвижда преобразуването на настоящата Междуведомствена работна група с председател вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин в Национален съвет за координация по въпросите на миграционната политика на България, както и създаване на Национален съвет по трудова миграция към министъра на труда и социалната политика. Той ще наблюдава наличието на работна сила по отрасли и ще определя годишни браншови квоти за прием на работници от трети страни в зависимост от потребността от кадри с необходимата квалификация. Този съвет ще работи с активното участие на социалните партньори на национално и браншово ниво.Проектът на Национална стратегия на България по миграция и интеграция 2008-2015 г. е публикуван на интернет страницата на МТСП.


тук,21.05.08

неделя, 18 май 2008 г.

Утре се открива Четвъртата световна среща на българските медии в Мадрид

Официалното откриване на Четвъртата световна среща на българските медии в Мадрид е утре, съобщи БТА

Тя ще започне с испанската премиера на филма "Шивачки" на режисьора Людмил Тодоров;

На тазгодишната среща, която ще се състои от 18 до 22 май в Мадрид, специален акцент ще бъде поставен върху представянето на българската история, култура и език.

Темата тази година е "Медиите - задължителният трети в междукултурния диалог".

Предвидени са премиера на книга, предпремиерно представяне на изложба плакати, две фотоизложби, прожекция на български документален и игрален филм, концерти.

тук,18.05.08

четвъртък, 15 май 2008 г.

Българите в чужбина:Няма да се завърнем в мафиотизирана държава

В декларация на Съюза на българите по света "Бъдеще" те призовават държавата да спре да ги рекетира

Българите в чужбина желаят държавата да престане да ги рекетира. Това заявяват в декларация от Съюза на българите по света "Бъдеще". От „Бъдеще“ подчертават, че няма да се завърнат в мафиотизирана страна, защото са много добре информирани за катастрофалните последици от олигархичното управление. Те заявяват и че не желаят да бъдат следени от бившите комунистически тайни служби, каквато практика според тях все още има. От Съюза на българите по света твърдят, че могат да представят доказателства за следене на наши сънародници от бившите комунистически тайни служби.

Когато службите започнат да следят и реално да притискат мафията, а не честните граждани, които са избрали да сключат брак с чужденец или да живеят зад граница, българите в чужбина ще са първите, които ще оценят промяната и ще инвестират пари и в знания в страната, е посочено в декларацията.

Българите в чужбина желаят политическо представителство или най-малкото възможност да гласуват дистанционно, пише в документа. В текста, предоставен на медиите от председателя на организацията Атанас Чобанов, е посочено, че правителството за пореден път демонстрира демагогия в отношението си към българите в чужбина с пакет от безсмислени и скъпи мерки, които са в полза единствено на чиновниците в министерства и посолства.

Декларацията е по повод националната кръгла маса на тема "Новата държавна политика към българите по света", на която не са поканени представители на "Бъдеще". На форума се обсъждат мерки за привличане в страната на емигранти и чужди граждани от българска националност.

Да не се дава на всяка цена българско гражданство. За това пък призова министърът на правосъдието Миглена Тачева по време на кръглата маса, посветена на новата държавна политика към българите в чужбина. Министър Тачева изтъкна, че средногодишно се получават по 1000 неистински документа за български произход и тяхната проверка забавя изключително много решенията за получаване или не на българско гражданство. Министърът конкретизира своето мнение с пример, че в Македония за три месеца срещу цена по договаряне може да се получи документ за български произход.

При откриването на кръглата маса министър-председателят Сергей Станишев акцентира върху необходимостта от облекчаване на визовия режим и достъпа до българския пазар на труда за хора с български произход, които живеят извън страната. Той изтъкна, че по света вече има 50 000 български студенти, а 100 000 са молбите за българско гражданство. Във връзка с това премиерът поиска улесняване на процедурата с по-голяма прозрачност и премахване на посредниците при получаване на българско гражданство.
Вицепрезидентът Ангел Марин каза, че за новата държавна политика към българите в чужбина е необходима промяна поне на четири закона: за българите в чужбина, за българското гражданство, за чужденците и за заетостта. Трябват промени и в други нормативни актове, каза още вицепрезидентът.

Кръглата маса бе ръководена от вицепремиера Ивайло Калфин. В нея участваха и министрите Емилия Масларова, Стефан Данаилов, Евгений Желев. При напускане на форума Станишев не пожела да отговаря на въпроси, но се скара на журналистите за това, че вдигат много шум и пречат на провеждащата се кръгла маса.

тук,15.05.08

ЦРУ дава $86 000 за агенти с български

ЦРУ търси да наеме креативни хора, интересуващи се от международна проблематика, с анализаторски умения и вещи в работата с интернет.

Да знаят български език, пише „Стандарт".

Обявата е за назначаване на "агенти за открити източници" или Open Source Officers, разузнавачи експерти на чуждестранни медии.

Работата им е да преглеждат сайтове, вестници, информационни агенции, телевизии, радиа и специализирани публикации и да събират важна за външната политика на САЩ информация.

Задълженията им обаче не се изчерпват просто да превеждат на английски събраните данни, които освен текст включват и преглед на аудио- и видеоматериали, но и да могат да долавят насоките и тенденциите на развитие на даден въпрос и да пишат анализи.

За това те ще получават годишна заплата от 44 465 до 86,801 долара годишно с опция за бонуси в зависимост дали са отличници в службата, която ще е в района на Вашингтон, а възможностите за пътуване зад граница ще са ограничени.

Минималните условия, на които трябва да отговаря мераклията за агент, е да е с диплома на бакалавър по една от специалностите - международни отношения, политология, икономика, журналистика, социология, антропология и успех "добър" в училище.

Всички кандидати задължително трябва да минат през медицински и психотест, както и, разбира се, изпит с конкретен журналистически материал, както и ровичкане в родословното дърво до девето коляно.

Но тези, които не са US граждани или легално пребиваващи в САЩ със зелена карта, изобщо да не си правят труда - това е топизискването за длъжността.

US разведката обръща специално внимание и на нещо друго.

"Приятели, семейството ви, отделни лица или организации може да имат интерес да разберат, че кандидатствате или сте назначен на работа в ЦРУ.

Техният интерес обаче може да не е във ваш интерес или да ви навреди на шансовете", предупреждава ЦРУ.

За обявената позиция, както и за такива с всички балкански и централноевропейски езици, арабски и от региона на Централна и Източна Азия, може да се кандидатства онлайн.

тук,15.05.08

сряда, 7 май 2008 г.

Гурбет/Янки плащат 4000 долара заплата на наши фуражки

Частна БГ армия поема към Ирак

Съкратени военни се конкурират с ченгета и рейнджъри за службата

Любомир Старидолски


До края на май ще замине първата група от скъпоплатени охранители за Ирак
Фото Борис ЦАНКОВ
До няколко месеца частна българска армия поема към Ирак и Афганистан. Тя ще дублира по места функциите на родната войска с една основна разлика - ще марширува под американски флаг и ще изпълнява заповеди на английски език. Контингентът е съставен основно от бивши военни и служители на МВР, подгонени от съкращенията у нас. Те вече са започнали да подават своите документи в агенцията за временна заетост "Хюмън Пауър", която е българският подизпълнител на Американската корпорация за отбранителни доставки и услуги (DDS). "Търсят 1200 охранители от Европа. Квотата за България е от 200 души, като нашият стремеж е да вдигнем бройката", заяви управителят на българската фирма Васил Василев. Нашите отиват в сърцето на тероризма за 4000 долара на месец с включени осигуровки, квартира и храна. В момента рейнджърите на държавна служба взимат двойно по-малко.
"Набираме частни стационарни и конвойни охранители за Кабул и Багдад. Ние се явяваме подизпълнители на корпорация DDS, която има договор с американската армия за охрана на военни обекти, складове и т.н. Знаете, че постепенно функциите на армията в тези точки на света се поемат от частни охранители. У нас също вече такива фирми се грижат за опазване имуществото на Българската армия", заяви Георги Георгиев, служител в "Хюмън Пауър". Едно от най-важните условия пред мераклиите за гурбет в размирните точки на света е да са служили поне 4 години в редиците на родната армия, в националната полиция или военизираните служби. Задължително е да знаят английски и да са на възраст не повече от 55 години. "Възрастовите ограничения са много по-либерални в сравнение с дискриминацията, на която сме подложени в България. Нашите сотаджии ни третират като манекенки и дори не те викат на интервю, ако си минал 35 лазарника", оплакват се съкратени офицери.
"Имаме сключен двугодишен договор с Министерство на отбраната за рекрутиране и намиране на заетост на освободените от армията военни. Засега набираме кандидати с помощта на Изпълнителната агенция към МО - Военни клубове и информация. Чрез нея правим достояние офертите за работа до всички бившите военни. Още не сме излезли с национална кампания, но въпреки това има голям интерес към този тип мисии зад граница. Основният проблем на нашата банка с кадри е, че в нея онези, които знаят английски, не са много", съжали Георгиев. Преди 20 дни представител на българската агенция за заетост се е срещнал с американската корпорация. На сгледата янките дали зелена светлина за набиране на охранители от България, Полша и Румъния. До няколко седмици запасняците, минали през родното сито, ще бъдат представени на американски емисари в София. "Интервюто ще бъде на английски. Идеята е в неформален разговор US работодателите да се запознаят с желаещите и да видят тяхното ниво на владеене на английски език. Втората част от "изпита" ще бъде по документи", заявиха от "Хюмън Пауър".
Сред подалите документи преобладавали рейнджъри, участвали в мисии в Камбоджа и Ирак. Не липсвал интерес и от страна на действащи полицаи. "Хората, които в момента са на действаща военна служба, нямат право да участват в такива мисии. Служителите на МВР, ако си договорят някакъв вид отпуска, биха могли да кандидатстват. Но по принцип предпочитаме да работим с бивши кадри на МО и МВР. Причината е, че проблемът с освобождаването на онези, които в момента са на работа там, е много сложен. В крайна сметка всичко опира и до личния избор на човек. Ние обаче не ги съветваме да напускат постоянните си места. Защото дори мисията да продължи една година, дори и да има опция за удължаване на договора, все пак това се води временна работа", уточни Георги Георгиев. Той се надява до края на май първата група от двайсетина частни охранители да бъде готова за излитане.

тук,08.05.08

вторник, 6 май 2008 г.

Българите в Кастилия са над 20 000


Българските имигранти в испанската провинция Кастилия-Леон са се увеличили с 17% спрямо 2006 г. и вече са над 20 000, съобщи “Кастилиянорте”, като се позова на данни от последния доклад на Испанския национален статистически институт.Българите заедно с други имигрантски групи представиха пред кметството на Валядолид искане за спазване на основните им права и нужди, като правото на достъп до работа, пише в. “А Бе Се”, цитиран от Фокус. Общинският съветник Хосе Антонио де Сантяго –Хуарес определи като “положително” влиянието на имигрантите върху икономиката на общината.

ТУК,06.05.08

Елена Нинова:В Мадрид ме наричат "трохичка от България"

Мария Галишка - Владимирова

Елена Нинова

Емигрантството не е леко. Това би казала Елена Нинова от Долни Дъбник на всеки, който стяга багажа за чужбина - там да търси хляб и подслон. Не за да провали нечии замисли, а защото вече знае, че кандидат-емигрантите трябва да бъдат предупредени за изпитанията. И да понаучат поне малко езика, преди да тръгнат. Без език не може! – повтаря тя, осъзнавайки грешката си да замине неподготвена. Тръгнала набързо, когато останала без работа след приватизацията на аптеката, в която работела. Била на прага на своите петдесет години!
Съседката Виолета, нейна приятелка, която вече била намерила препитание в Испания, повлияла за избора й. Любопитен факт е, че от всяка втора къща само от тяхната махала в Долни Дъбник има поне по един човек, който от години работи в родината на Сервантес. Може би и добрият авантюристичен дух, който живее у Елена, е надделял в онзи момент на решаващата 2000-на година. Тръгнала уж на екскурзия с намерението да направи някаква промяна, да види как живеят по света, да поработи там евентуално само една година, но в Мадрид е вече седем и твърди, че там й е мястото! А когато приятелките й я питат кога ще се прибере, отвръща с характерния си полушеговит тон „Докато мога да ходя, там ще работя, като спра да ходя – ще ме докарат, няма да се връщам! Аз съм до самоход!”
Елена Нинова е родена в бунтовен край, в малкото селце Левски (някога се казвало Долно Левски) край Панагюрище. “Родът ни е голям, на всеки пет години се събира, имаме направено родословно дърво. Виждам на първите страници на книжката мъже с шапки с пера” – разказва тя. Но все не й оставало време да проучи задълбочено историята на предците си. Затова пък вече не само е написала, но е издала три книжки от своя “Испански дневник”. За да знаят децата й какво е преживяла там. Каква “цена” е платила за сумите, които изпращала всеки месец за операциите ин-витро на дъщеря си до щастливия край на опитите. Затова и всяка от трите части на нейния дневник носи сантиментално заглавие: “Тъга и сълзи от Испания”, “Сълзи от радост и смях” и “Щастливи сълзи”. Читателят би се заблудил, ако си каже: Я стига бе, толкова сълзи! Елена съвсем не е сантиментална. „Никога не ме е напускало чувството за хумор – изповядва се тя. - Каквото и да ми се е случвало, плакала съм и съм се смяла, плакала съм и съм пяла… Макар да съм смятала, че някой друг от семейството трябваше да бъде на моето място, …не се получи! Аз съм Човекът! Нагърбила съм се с тази задача и ще продължавам”.

- Какво ви направи най-силно впечатление, когато пристигнахте в Мадрид?
- Хората. Много дружелюбни! Още когато слязохме от автобуса и попитахме един човек за мястото, където ни чакаше приятелката ми, той не само ни обясни всичко, но ни заведе дотам. Много, много любезни хора, много общителни!
- С какво друго могат да ни удивят испанците?
- С доверието си! Само два месеца след като бях пристигнала в Мадрид, постъпих на работа в една къща. И стопанката ми повери ключа на дома си! Имам ключове от жилищата на всички семейства, при които работя, мога да вляза, когато поискам. Такова доверие имат към нас, българите! Непонятно е за нас. Естествено, заслужила съм доверието им за толкова години, но много са доверчиви и много добри по принцип. Ако те виждат да страдаш, те ти съчувстват до такава степен, че се питаш дали е истински. Ще плачат с теб, ще те прегърнат, ще те питат по няколко пъти на ден, ще се обаждат по телефона: Как е дъщеря ти Валентина? Роди ли се бебето? Как е бебето? Съпричастни са към нашите несгоди. С тях деля и радостите, и тъгата…
- Кое беше най-голямото изпитание?
- Раздялата със семейството ми. Много обичам родината си, но ми е болно, че нашите политици негодници разсипаха страната ни, нашата хубава татковина… Вече знам, че нейната красота, нейната природа я няма никъде по света. Два пъти в Мадрид видях по телевизията предавания за България, заставах на колене и плачех. И сега само споменаването на думата България ме разплаква!
- Как се справяхте с трудовите си задължения в началото?
- Ох, началото – даже не искам да си го припомням…
- Но тук някои хора казват: ако им е толкова трудно, ще се върнат, няма да стоят там!
- Е, трудностите са повече в началото, после се пристрастяваш към работата. На мен ми харесва - аз чистя къщи, работя на девет места, но съм толкова удовлетворена, като чета препоръките, които са ми написали хората от “моите” девет семейства. Плача, когато ги чета. Те са ме нарекли “трохичка от България”, “късче от България в нашата къща”, казват, че вече познават традициите ни, че знаят за България. Всичко това за мен е много важно - те са разбрали, че обичам децата си, семейството си, родината си и съм я представила пред тях така, че и те са се заинтересували от нея. Това е много мило. Пък и испанците умеят да оценяват това, което правиш за тях. Много пъти са ми казвали: “Елена, какво щяхме да правим без теб!”… За мен това е голямо удовлетворение.
- Има ли нещо, което не харесвате у тамошните хора?
- Интересите им се простират до определен кръг. Повече не ги вълнува. Помня, че в началото една испанка ме пита България в Румъния ли се намира. Или: ти можеш ли да изключваш телевизора, можеш ли да готвиш, да гладиш; имате ли ютия у вас? Тези въпроси страхотно ме нараняваха. Затова направих видеокасета на цялата си къща, на градината с лозата и с поточето, с дърветата, със сенника и люлката… Те казват: “И това всичко е твое?! Ами че ти си милионерка! Какво правиш в Испания?!” Но как да им обясня, че не можеш да се храниш от един дом, в който е събрана цялата фамилия, или от кола и т.н. Питат ме колко време изплащам къщата си. Не могат да повярват, че нямам дългове, защото те вземат всичко на кредит, до 70-годишна възраст изплащат домовете си.
- Имахте ли възможност да опознаете повече страната на Сервантес?
- Да. Защото дъщеря ми Валентина беше на гости за два месеца и семейството, чиято баба гледах тогава, я прие като своя дъщеря и ни разходи с колата си. Видяхме Толедо, Авила, стигнахме чак до средиземноморския курорт Марбейя. И през цялото време се убеждавах как те пазят историческите си ценности, как ги поддържат за разлика от нас! Ние не умеем да ценим историята си, да се гордеем с нея, а това е голяма грешка.
- На какво се крепи духът ви там, на 3500 километра разстояние?
- Аз съм много силна, зодия Овен съм и вървя с рогата напред! Като кажа, че трябва да постигна нещо, не се отказвам... Една приятелка в Мадрид ми дойде на гости и гледа – на терасата ми една едра лайкучка. Тя беше смаяна. Откъде се взе това цвете? Ами, казвам й, помолих един врабец да ми пусне семчицата в саксийката. Тя вика: “Не може да бъде!” Да, да. Помолих врабеца – и ето, лайката е в саксийката ми.

Романтичен дух носи тази жена – ще си каже читателят, четейки този разказ на Елена. И няма да сгреши – такава е. Тя умее да одухотворява и пейката, и цветето, за да си поговори с някого на своя език, ако няма наблизо сънародник… Понеже е завършила минно-геоложки техникум, работили със съпруга си Пламен в строителството на каскадата Белмекен. “Половината от живота си съм оставила в това райско кътче, на върха на Белмекен. Когато искам да се разтоваря, затварям очи и се пренасям мислено на Белмекен, край язовирната стена…Едно момче в Мадрид ме пита: “Искаш ли да ти дам дискове за България, първата част…?” А пък аз му викам: Какви части, бе момче?! Всичките части на България са в главата ми, въртя ги всяка вечер!”

- Може ли българин да разчита на сънародници в чужбина?
- Чувала съм много лоши думи. Случвало се е да ми се обади някоя българка с молба за помощ, обаче когато започне с думите „Знам, че на българин не мога да разчитам, но за всеки случай…” Тогава много се ядосвам и казвам: щом не разчитате на българин, защо ми звъните?! Ако разчитате на мен, значи разчитате и на българите.
- А какво разбрахте за себе си в Испания?
- Че съм силна и продължавам да бъда такава. Вече съм стъпила там с двата крака, чувствам се на земята. Сега вече по друг начин гледам на нещата от живота…
- С какво сте по-богата сега?
- С испанците – аз съм част от тях! Всички испанци, с които съм работила, ги имам за частица от себе си. Тук бях на кардиолог и докторът ми казва: “Имате уголемено сърце!” От хипертонията, разбира се! А пък аз се смея: как няма да е уголемено сърцето ми, в него са толкова българи, толкова испанци, толкова приятели по света… Такъв човек съм – страдам за всяко животинче, за едно паднало листенце…
- Когато се разделяте с България, какво си пожелавате?
- Не си пожелавам – плача! Плача, докато пристигна в Мадрид. Носталгията ме владее няколко месеца, не се адаптирам, но не казвам, че ми е лошо, винаги съм го подчертавала.
- А когато тръгвате от Мадрид насам?
- Ааа! (смее се почти през сълзи) Летим по-бързо, отколкото когато отиваме нататък. Знам, че тук ме очакват семейството, децата, близките. В своите води съм си тук!
- Какво обещавате на Мадрид?
- На Мадрид обещавам, че ще се върна, защото той е вторият ми дом, втората ми родина. Там са моите втори семейства, аз съм част от тях и те ме очакват.

ТУК,31.03.08

h

h

Портал за Турция